Inovativni pristup tamburaštvu uz Filipa Novosela, Tihomira Hojsaka i Theodosija Spassova

by ožu 18, 2024Domaća glazba, Vijesti

Tamburaški orkestar HRT-a na čelu sa svojim umjetničkim voditeljem Matijom Fortunom sinoć je ugostio inovatore na području etno i world music scene – Filipa Novosela (brač) i Tihomira Hojsaka (kontrabas), te kao posebnog gosta – svjetski proslavljenog kavalista Theodosia Spassova. Priredili su večer svojih autorskih i tradicijskih skladbi s novim aranžmanima za Tamburaški orkestar HRT-a.

Filip Novosel i Tihomir Hojsak kao duo su se na našoj glazbenoj sceni pojavili 2016. godine u do tada neviđenoj kombinaciji instrumenata. Filip Novosel svoj je instrument – brač iz porodice tambura – studirao u SAD-u kao jazz-instrument te je prvi diplomirani jazz tamburaš u svijetu. Tihomir Hojsak diplomirao je kontrabas na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Neobična kombinacija njihovih dvaju žičanih instrumenata, ili sukob (gudala i trzalice) kako je to sugerirao naziv dua (Bow vs. Plectrum) s glazbalima koja potječu iz različitih glazbenih tradicija, kao i njihova glazba temeljena na hrvatskim i drugim tradicijskim izvorima, ali odjevena u novo, autorsko ruho pobudili su veliko zanimanje.

To im je donijelo i brojne suradnje s hrvatskim i međunarodnim glazbenicima. Od svojih početaka surađuju s Tamburaškim orkestrom HRT-a: prvi nastup u ciklusu U ozračju tambure održali su u listopadu 2016.

Iste godine počeli su i suradnju sa znamenitim bugarskim glazbenikom Theodosiijem Spassovim koji je gostovao na njihovu albumu prvijencu. Taj poznati kavalist, vokalist i skladatelj nagrađen je brojnim nagradama, a među njima je i Grammy za suradnju sa Ženskim vokalnim ansamblom Bugarske državne televizije iz Sofije na albumu Le Mystère des voix bulgares.

Časopis Newsweek nazvao ga je „jednim od najdarovitijih glazbenika Istočne Europe“, a virtuoznim sviranjem kavala (bugarske vrste frule) spojio je bugarsku tradiciju s jazzom, uz vidljive utjecaje klasične glazbe, ali i glazbe drugih kultura i naroda.

„Brzo smo razvili prijateljstvo i muziciranje u kojem spajamo hrvatsku i bugarsku tradiciju s jazzom i klasičnom glazbom. Naš repertoar čine autorske skladbe i aranžmani u kojima pokazujemo koliko dvije kulture mogu biti različite, a opet slične“, ističu glazbenici.

Zajednički nastup u Slavonskom Brodu 2022. godine odlučili su ovjekovječiti kao diskografsko izdanje pod nazivom Duckling Soup (Croatia Records, 2023.), što je ujedno peti, ali i prvi live album Hojsaka i Novosela. Na njemu su autorske skladbe trojice glazbenika te obrade tradicionalnih pjesama koje čine jedinstveni spoj tambure, kontrabasa i kavala.

Skladbe s toga albuma – Open Mood i Duckling Soup Theodosiija Spassova i tradicijsku Grličica grkovala – čuli smo u novim aranžmanima za Tamburaški orkestar HRT-a, uz neke sasvim nove skladbe: Memento mori, Priča zagrebačkog sata i The Drunken Shepherd Tihomira Hojsaka, Galeno horo Theodosiija Spassova u obradama Tihomira Hojsaka te Preko Drave grmljavica čiji aranžman potpisuje Filip Novosel.

Slavonski drmeš, bugarsko kolo, podravski i posavski melos, posmrtna koračnica (s udarcima timpana Luisa Camacha Montealegrea), indijsko klasično pjevanje i iznad svega virtuozna svirka, stopili su se u izuzetan glazbeni doživljaj koji se osim uživo u Studiju Bajsić na HRT-u mogao pratiti u izravnom prijenosu na Prvom programu Hrvatskoga radija. Koncert se snimao i za buduće televizijsko emitiranje.